Welcome

VÝLET DO BERLÍNA. TIPY NA CESTU

V červenci jsme s přítelem strávili dva dny v Berlíně, kam jsem se chtěla už dlouho podívat. Nakonec to pro mě bylo trošku zklamání. Není to město, kam bych se chystala v blízké době vrátit. Ale o tom více v článku.

Braniborská brána je krásná památka, ale jedno z Insta míst, bohužel

Židovský památník, to je nutná zastávka, a uctění milionu zabitých Židů, bohužel i tohle je dost Insta místo, kde se turisti chovají dost nevhodně

TIPY NA CESTU: 

 • navštivte známý Židovský památník, projděte se mezi kvádry, ale s úctou (bylo fakt smutné se dívat, jakou atrakci si z toho turisté udělali), vlevo u památníku jsou schody dolů, kde na vás čeká podzemní muzeum (stojí za to se tam jít podívat, a vstup zdarma). 
 • tipy na kavárny – WestBerlin, Cafe Friedrichs, 
 • tipy na restaurace – Cocolo Ramen (polévky Ramen), YamYam Berlin (skvělá vietnamská kuchyně), Salamat (výborný Falafel, ale pozor, platba jen v hotovosti, prý berou jen německé karty :D, nechápu)
 • Nechoďte do TV věže na Alexanderplatz, kde zbytečně zaplatíte 21 euro a ještě si zde musíte udělat rezervaci předem. Raději se vydejte do bývalé TV věže Funkturm Berlin u autobusového nádraží, která je sice dál od centra, ale nemusíte řešit rezervace ani vysoké ceny. Zaplatíte asi 6 euro a máte krásný výhled na město. 
 • od bývalé TV věže se projděte  k zámku Charlottenburg, kde je i krásné posezení v zámeckých zahradách
 • Udělejte si rezervaci předem online do skleněné kupole v Parlamentu. My jsme tam bohužel nebyli, ale věřím, že to mohlo být zajímavé. 🙂 
 • Jestli vás láká něco neobvyklého, zajděte na místo Boros Foundation. Je to obrovská sbírka umění jednoho sběratele, které ji má v ohromné betonové kostce, která má také svou velkou historii 🙂 opravdu zajímavé místo 
 • Pokud chcete utéct někam pryč z centra, zajeďte si busem do Engelbecken, kde najdete krásný květinový park s kostelíkem a kavárnou. 
 • Dejte si pozor na kapsáře, především v rušných částech, jako je třeba Czech Point Charlier, ale i v metru. 
 • Metro je dost specifické, jsou tu různé linky metra označené U a vlakové linky S, které se dost kříží, kupte si buď celodenní jízdenku na metro za 7 euro (pozor ale! neplatí 24 hodin, ale jen do 3. hodiny ranní), pokud máte rádi kolo, využijte celodenní ticket na jízdu na kole 🙂 Engelbecken, to je óza klidu v BerlíněPROČ BYL BERLÍN TROŠKU ZKLAMÁNÍM? 

Berlín je místo, kde je dost imigrantů a je to znát. Najdete tu výrazné zastoupení bezdomovců na pár metrech. I centrum na mě v některých místech působilo dost špinavě a depresivně. Od té doby,co jsem navštívila vloni Kodaň, mám tendence různé metropole srovnávat. Je to možná chyba, ale nemůžu si pomoct. Kodaň jsem si tehdy zamilovala a Berlín na mě působil opačným dojmem.

Zklamalo mě (nejen v tomhle městě), jak se lidé chovají bezohledně nejen k sobě navzájem, ale i k památkám. Berlín je místem, kde je hodně odkazů na Holocaust a 2. světovou válku. A lidé, místo toho, aby byli někde, kde se to očekává, tiší a ohleduplní, tak doslova lezou po památkách jako na hřišti. Křičí a fotí se ze všech úhlů, jen aby mohli sdílet ty samé fotky, co si vyfotily už všichni před nimi. Tohle jsou věci, které se rozšířili až s hitem Instagramu. Je mi z toho smutno a v Berlíně jsem to opět výrazně vnímala.

Jak píšu výše, není to jen záležitost Berlína, ale i dalších míst. Výrazně jsem to vnímala i v Barceloně, kde jsem byla letos v dubnu. Ale i tak ty výlety si každý výlet snažím užít na maximum to a nenechávám se odradit těmito situacemi.

0 thoughts on “VÝLET DO BERLÍNA. TIPY NA CESTU

 1. Czech Point Charlie, to je roztomilý překlep. 😀

  Berlín je hrozně zvláštní město, není úplně turisticky líbivé, ale když člověk zapátrá, tak má návštěvníkům rozhodně co nabídnout – současné kulturní akce, skvělá gastronomie, noční život, ale i hipsterské kavárny ve čtvrti Kreuzberg. Ale je fakt, že bezdomovci mi taky vadili. To je ale časté ve všech větších evropských městech, Prahu nevyjímaje.

  Z klasických památek se mi líbila hlavně kupole Reichstagu a Zeď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial