SWEATSHOP – DEADLY FASHION

Možná Vám název přijde povědomý, možná ne.
Jedná se o norský projekt, který se snaží ukázat skutečný život v Asii, konkrétně v Kambodži. Jen málokdo z nás si to skutečně umí představit, dokud tento 5dílný seriál nezhlédne.

Měla jsem v očích slzy…. těžko se to popisuje. 

Tři norští fashion blogeři, dvě dívky a kluk byli posláni do Kambodži, aby zde strávili několik dní. Aby si vyzkoušeli život zdejších pracovníků v oděvním průmyslu, kteří šijí oblečení pro velké korporace, jako je HM, Mango a spoustu dalších.
My si triko, džíny, či bundu koupíme například za 80 dolarů, oni za to dostanou například 0.20 dolarů. Za den si vydělají 3 dolary. S tím musí vyžít na den, ale pro celou rodinu. Pro jídlo, pití, hygienické potřeby a další nezbytné věci. Na to nemají. Do běžného supermarketu se nedostanou. Jen kus masa tam stojí přes 3 dolary…

Zasáhl mě příběh 19leté dívky, která se svěřila s tím, že když byla malá, zemřela jí matka. Ptali se jí proč….. protože neměli peníze na jídlo. Vyhladověla. …. pro nás něco nepředstavitelného. Pro ně denní realita. Každodenní boj s hladem. 

Vím, že se to ve světě děje. Ale až tak silný, konečně pravdivý, a hlavně na vlastní oči zhlédnutý 5dílný film otevře oči a ukáže realitu. Ne, před kterou se skrýváme, ale kterou neřešíme.
Je smutné, že my máme peníze, výhody, oproti nim skvělý život (i když jsme často nespokojení), oni živoří, bojují s hladem a podvýživou každý den.

Možná je realita ještě daleko horší, než dokument ukazuje. Ale to už je pro nás opravdu jen těžko představitelné…. Jasně, že s tím nic neudělám, ale už jen tohle vidět, ve mě pro budilo spoustu nových emocí. Hlavně ze sebe sama. S tím, jak neustále lamentuju. Jsem nespokojená s okolím, se sebou… už taková být nechci….

“Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele.” 

Co je člověk, když žije jenom proto, aby spal a jedl? Nic víc než zvíře, nic víc. Ten, kdo nám dal tak velkou schopnost myslet, nazírat věci minulé i příští, zajisté nechtěl, aby božský rozum v nás zahníval a tlel.”

Boháč jídá, kdy chce a chudý, kdy může.”

Co chci tímto článkem sdělit? Nic víc, než abyste si tento dokument pustili. Abyste věnovali těmto lidem alespoň pár minut svého života. Podívejte se na jejich život. Zhlédněte jejich osudy a příběhy. Myslím, že tohle je to nejmenší, co můžeme udělat. Získat opravdové povědomí o tom, jak rozdílně, mnohem lépe a jednodušeji, žijeme. To jim dlužíme.

Nevím, jak Vám, mě to dalo a otevřelo oči strašně moc..


P.S. Příště až budeš stát u oblečení, něco si zkoušet a rozhodovat se, zda to vzít, zda to budeš nosit, jestli ti to vůbec sluší, koukni se, odkud to je. Třeba to je zrovna z Kambodži či jiné podobné země. Možná za to platíš 5 a víc krát, než kolik dostal tvůrce zaplaceno. Snad si toho pak budeš víc vážit, a nebude ti to jen tak několik let ležet ve skříni bez využití …  
0 komentářů u „SWEATSHOP – DEADLY FASHION

  1. Tak jsem to shlédla a musím říct, že se jim to fakt povedlo… Ještě by k tomu mohli natočit, jak se ti Norové poté doma chovali, případně by se mi i líbilo, kdyby k tomu připsali nějaký "návod", jak bychom i my mohli pomoci… Každopádně ještě jednou děkuji za to, žes to tady dala:)

  2. Když jsem tenhle dokument někdy před 2 týdny viděla, udělalo se mi z toho špatně. Je smutné, že s tím momentálně nejde téměř nic udělat. Pokud se na to nezaměří obrovská masa lídí. Což bohužel nehrozí.

    A četla jsem, že se poté Anniken a Frida staly aktivistkami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *