MŮJ ROK SE SNÍŽENOU FUNKCÍ HYPOTYREÓZY

Ač je název možná složitý, není to tak. Budu mluvit o onemocnění štítné žlázy, kterým u nás trpí na tisíce lidí, možná i daleko víc, než si umím představit. A já už patřím mezi ně.

Je to tak. Slavím výročí a ne jen tak ledajaké. 😀 Je to přesně rok, co mi výsledky krve odhalily sníženou funkci štítné žlázy.

Už vloni jste si u mě mohli přečíst článek o tom, co je to štítná žláza a proč byste neměli zanedbat případné příznaky.

Štítná žláza je ….

endokrinní orgán umístěný v podkoží na přední straně krku. Jejím hlavním úkolem je tvorba a vylučování hormonů podstatných pro správné fungování metabolismu. Žláza produkuje především dva důležité hormony – tyroxin a trijodtyronin. Oba ovlivňují také látkovou výměnu, oběh krev, tlak, srdeční frekvenci, dýchání, funkci střev a další věci nezbytné pro správné fungování těla. Pokud má ale nedostatek, nebo naopak nadbytek hormonů, začne nás zlobit … 

Jak člověk onemocní?

Je to způsobeno především autoimunitním zánětem (jako to bylo před rokem u mě), který nastartuje porucha imunity. To znamená, že u mě se to vloni spustilo nejspíše po angíně, kdy jsem měla velmi oslabenou imunitu a tělo, nebo spíše štítná žláza, zareagovala. Těch možností, jak se onemocnění spouští, je ale samozřejmě více.

Jaké příznaky se u mě ukázaly?

 • častější únava, bolesti těla (mě to přišlo kolikrát skoro, jako bych měla virózu)
 • občasné intenzivnější bušení srdce

Co dalšího se může projevit?

 • přibrání, nebo naopak úbytek váhy
 • špatné snášení zimy nebo tepla
 • poruchy spánku, častější deprese
 • a další

Jak jsem se tím za celý rok poprala?

Musím přiznat, že to byl rok jak na kolotoči. Nečekala jsem, že mě to tak semele. Byla jsem dost často unavená! To mě kolikrát omezovalo i v běžném fungování. Často jsem rušila různé akce a domluvené schůzky (bohužel)! Někdy mi přišlo, jakoby na mě lezla viróza, ale přitom to byla jen větší únava kvůli štítné žláze. Jenže to člověku hned nedojde. Občas mě víc bušilo srdce, což mám doteď, ale přijde mi, že se to snad zlepšilo a posunulo k lepšímu.

Na začátku je vždy potřeba, aby doktoři nastavili správné dávkování léků, které už pak berete pořád. Také to znamená, že musíte chodit pravidelně po pár měsících na odběry krve, ze kterých poznají, jestli se hormonální výsledky štítné žlázy lepší, horší nebo jsou stejné. Podle toho mohou stanovit, zda je to aktuální dávkování v pořádku, nebo je třeba ho změnit.

Musím přiznat, že za ten rok jsem změnila pár doktorů, protože ne každý mi bohužel vyhovoval. Také jsem přešla z léků Letrox na Euthyrox. Nejsem si upřímně jistá, jestli mám po roce konečně přesně stanovené to správné dávkování. Ale poslední krevní testy vyšly v normě a paní doktorka byla spokojená. Já musím uznat, že už nejsem tak unavená jako dříve. Hlavně ty začátky byly zmatené.

Jsem ráda, že je to snad už dobře podchycené (nebo v to alespoň doufám). Poslouchejte své tělo. Pokud si nejste jistí, pozorujte, co tělo dělá, sledujte příznaky a případně se to snažte podchytit včas. Pokud jste unavení, prostě si lehněte a nedělejte nic na sílu. Tělo vysílá signály, že byste měli odpočívat. Tak to udělejte. 🙂 Já se snažila vloni své tělo hodně poslouchat, i když to bylo kolikrát náročné.

Pokud cítíte, že nejste OK, poznáváte se v příznacích které jsem psala výše, zajděte k praktickému doktorovi. Poproste ho, ať vám vezme krev.

Jestliže už se třeba léčíte na štítnou žlázu, ale i tak cítíte, že to není ono, i tak zajděte k doktorovi a řekněte mu o tom. Nenechávejte si to pro sebe.

Není to tak náročné onemocnění, které by vás v životě tak omezovalo jako jiné (ale já jsem z toho z počátku byla upřímně vyděšená). A věřím, že každý další z vás, kdo se s tím potýká, může být taky. Pokud máte otázky nebo se chcete s něčím poradit, neváhejte se mi ozvat. 🙂 Jsem tu pro vás. Ráda vám se vším poradím.

zdroj úvodní fotky: free fotobanka www.gratisography.com By Ryan McGuire

10 komentářů u „MŮJ ROK SE SNÍŽENOU FUNKCÍ HYPOTYREÓZY

 1. Moc děkuji za komentář u mě na blogu. 🙂
  Jinak co se týče štítné žlázy.. Já už měla od malička podezření na špatné fungování, upozornila mě na to i moje dětská lékařka, ale na testy jsem až minulý rok. To jsem si řekla, že budu odvážná. 😀 Že si zajdu vyšetřit štítnou žlázu, projdu i celkovou lékařskou prohlídkou, objednám se k zubaři,.. No a štítná žláza prý není úplně perfektní, ale dá se říct, že stále celkem v normě. V první chvíli jsem si říkala “ach jo”, myslela jsem, že mi dají prášky a já díky nim zhubnu. 😀 😀 Ale teď jsem ráda, že s tím nemám žádné problémy. Moje kamarádka má se štítnou žlázou opravdu velké komplikace. 🙁 A já hlavně nemám ráda odběry krve, vždycky omdlím. 😀 A teď už vím, že štítná žláza na hubnutí a přibírá nemá zas takový vliv. 😀
  Tak jsem ráda, že tobě se s tím podařilo dobře poprat! :)) Přeji ti jen a jen lepší dny. 🙂

  1. Díky za koment Míšo.:) jsem ráda, že se u tebe stitna zlaza zatim tolik neprojevila a mas ji v norme. Asi podle kamarádky vis, ze se s tim dost pere. doufam, ze nema zas tak obrovsky komplikace, ale da se to resit. drzim ji palce, aby to bylo brzy co nejlepsi 🙂

 2. Moc mě mrzí, že se potýkáš s takovým zdravotním problémem, to není nikdy příjemné, hlavně zkoušení, neustálé kontroly… Je alespoň dobře, že dnes se to dá vůbec řešit a člověk může tak nějak žít normálně. Já osobně nemám ráda doktory, nemám v ně všeobecně důvěru a i když vím, že někdy je prostě potřebujeme, vyhýbám se jim vždy, jak jen můžu. V poslední době mám taky pár problémů, ale nic velkého, myslím, že vím, jak na to a to je především zbavit se stresu a zlepšit jídelníček 🙂

  1. díky Baru, ale neni to nastesti nic tak zavazneho s cim by clovek nemohl fungovat 🙂 doufam, ze tvoje problemy, jak pises, nejsou nic vazneho 🙂 urcite je fajn zlepsit jidelnicek, coz pomuze na spoustu o zdravotnich komplikaci 🙂

 3. Je super, že ses rozhodla s námi podělit i o to špatné. Štítná žláza naštěstí není tak hrozná, ale věřím, že s člověkem to přeci jen trošku zamává, zvlášť, když jsi musela kolikrát své plány rušit atd. Člověku to zkrátka nepřidá. A pravdou je, že člověk spoustu takových příznaků často ignoruje, dokud se mu skutečně neudělá zle. Je dobré vědět, co jsou prvotní známky a tohle varování je určitě pro všechny z nás velmi přínosné. Tak ti přeji, aby výsledky byly lepší a lepší, aby ses nemusela příliš omezovat a aby ses cítila lépe každým dalším dnem. 🙂

  1. díky za koment Luci. taky jsem ráda, ze se z toho muzu vypsat aspon takto na webu 🙂 jasny, jak rikas. neni to nic tak hrozneho, s cim by se nedalo zit 🙂 ale dokaze to s clovekem zamavat, aspon na zacatku. 🙂

 4. Já jsem bohužel ten typ člověka, který jde k doktorovi, až je to nutné a nezvládá normálně fungovat. Jinak si přijdu, že jsem hypochondr a ty problémy nejsou zas tak hrozné, jak mi přijdou. Je fajn, že jsi přišla na to, co Ti vyhovuje. Snad Ti už nebude dělat žádné problémy! :))

  WantBeFitM

 5. Musí to být náročné, hlavně ta neustálá únava. Matně vzpomínám na svoji mononukleózu, ale tam jsem věděla, že se za pár měsíců vše vrátí do normálu, zatímco u štítné žlázy se úplné vyléčené neočekává, že? Jsi statečná holka. Moc bych ti přála, aby tě nemoc v životě omezovala co nejméně.

 6. Taky mám poruchu štítné žlázy. Přišla mi na ní praktická doktorka v rámci preventivky – z krevního testu. Takže zobu (a budu zobat do konce života) Euthyrox. Od původních 50mg jsem v průběhu asi 8 let přešla postupně na 112mg. Utahaná bývám ke konci pracovního týdne jako kotě, ale říkám si, že něco bude taky věkem (šedesátka pomalu na krku :)).
  Měj se pěkně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *