DENTÁLNÍ HYGIENA JE TÍM SPRÁVNÝM KROKEM

Už v listopadu 2018 jsem psala článek o své úplně zkušenosti s dentální hygienou. Tam jsem popisovala krok za krokem, jak takové čištění s hygienistkou probíhá. Ale od té doby už uplynul nějaký čas. .. 🙂

Díky tomu se u mě měnil celkový pohled na vnímání zubní hygieny a toho, jak moc je správná péče důležitá. Čím víc se o zuby staráme, tím víc nám to i v budoucnu samozřejmě vrátí.

Že vám o dentální hygieně váš zubař neřekl?

Měla jsem to taky tak. Za svůj život mám už třetí zubařku a až ona mi začala klást na srdce důležitost dentální hygieny. Předtím jsem měla dva zubaře a ani jeden se o tom nikdy slůvkem nezmínil. Není to zvláštní? Často jsem o tom přemýšlela. Ale nechápu to.

Jste konzervy jako moji rodiče?

Přijde vám dentálka zbytečná, když chodíte pravidelně na zubní prohlídku? Není. I moje rodiče jsou v tomhle dost konzervativní a myslela jsem si, že na dentálku nikdy nepůjdou. Ale světe div se, tento měsíc byli úplně poprvé. Oba měli obavy a nevěděli, co je čeká. Nedivím se. Jejich předchozí zubaři je o tom nikdy neinformovali. A že za posledních pár let už vyměnili tři. A stejně mi to vrtá hlavou. Proč dnes zubaři nedbají tolik na správné čištění zubů? Je mi jasné, že moji rodiče byli skeptičtí, když až dosud o tom nikdy neslyšeli. A proto i měli pocit, že to nepotřebují. Jak tohle vnímáte vy?

Jak vybíráte produkty pro čištění zubů?

Je vám jedno, jaké produkty pro ústní hygienu užíváte, nebo si naopak dáváte záležet při každé volbě? Pro mě je důležité nejen to, jaký typ kartáčku pro své zuby si vybírám, ale i to, jestli je třeba šetrný k přírodě. Mám proto ráda ekologické kartáčky z webu ECONEA. Proč jsou tak super?

 • EKO kartáčky neobsahují žádné škodliviny (žádné ftaláty, BPA, těžké kovy, impregnaci ani laky na rukojeti)
 • jsou 100% přírodní a 100% rozložitelné
 • Až kartáček dopotřebujete, dejte ho na kompost – u některých kartáčků stačí odlomit hlavici a dřevěnou rukojeť dát na kompost, někde je třeba naopak nejdříve vyndat štětiny (dát do plastu), VŽDY si čtěte informace o každém takovém kartáčku 🙂
 • některé kartáčky mají štětiny z uhlíkového vlákna – pro bělicí efekt
 • kartáčky jsou ekologicky balené v recyklovaném papíře

Kde je můžete pořídit?

Zubní kartáčky

Mezizubní kartáčky

Zásadní otázka. Čistíte si i jazyk? Protože ten je místem, kde se také hromadí spoustu bakterií. Nezapomínejte ani na něj.

Vyberte správnou velikost mezizubního kartáčku

Kromě klasického kartáčku vám dentální hygienista bude klást na srdce používání mezizubního kartáčku pro čištění mezizubních prostor. Pokud jste ho dosud nepoužívali nebo jen velmi málo, je možné, že se máte zánět, který se projeví tím, že budete plivat krev při čištění mezizubních prostor. Nebojte, jakmile začnete s pravidelným čištěním, zbavíte se zánětu.

Výběr kartáčku nemusíte řešit sami. Se správnou velikostí vám nejlépe poradí dentální hygienista, který s vámi projde čištění krok za krokem, při kterém vyzkouší různé velikosti a druhy kartáčků.

Jaký máte názor na bělení zubů?

Zkoušeli jste už někdy bělit zuby? Já ano. Nebyla jsem nikdy přímo u zubaře ani dentální hygienistky na profesionálním bělení. Možná mě primárně odradila cena. A tak jsem zkoušela různé domácí metody bělení, které, bohužel, nejsou vždy šetrné a zdravé.

Zuby před a po využívání níže zmíněné pasty.

Ale už vím, jak na to. Narazila jsem na pastu Whitening Fluoride Toothpaste, která je šetrná i k citlivým zubům, a hlavně má výsledky.

 •  Bez peroxidu a bělidel
 • Odstraňuje skvrny od 🍷☕️ 🚬
 •  Je vhodná i pro citlivé zuby a krvácející dásně
 • Obnovuje bělost
 • Neničí zubní sklovinu
 • Je vhodná i pro děti a těhotné ženy 🙂
 •  Vydrží cca 3 MěsíceA

A kde ji koupit? Mrkněte ke mě do eshopu, kde najdete i další zajímavé produkty. Ty používám i já sama a jsem nadmíru spokojená. Nebo se podívejte ke mě do Facebookové skupiny beauty & care by Veru, kde se dozvíte víc dalších informací.

V případě zájmu mě neváhejte kontaktovat.

zdroj úvodní fotky: pexels, Oleg Magni

A co vy? Jaký máte názor na dentální hygienu?

6 komentářů u „DENTÁLNÍ HYGIENA JE TÍM SPRÁVNÝM KROKEM

 1. Já na dentální hygienu chodím pravidelně díky své zubařce. V březnu mě zrovna čeká další termín. Chodím tam nejen kvůli tomu, že je to správné apod., ale mám na vnitřní straně zubů drátek, který mi drží zuby tak jak chci po tom, co mi sundali pevná rovnátka. No a u toho drátku se to všechno hrozně usazuje, takže je vždycky lepší to ještě dočistit profesionálně :). Bělení moc neřeším, nemám extra žluté zuby a každodenní čištění mi stačí. Zuby mi zabarvuje akorát tak kafe a toho já se nevzdám, takže tak :D.

  TheWayByA

  1. to je dobře Aničko, že chodis pravidelne a je videt, ze mas dobrou zubarku 🙂 jen tak dal. 🙂

 2. Co chodím v posledních letech každý půlrok na dentální hygienu, tak jsem nemusela řešit žádný kaz. Za mě tedy dobrá investice, nehledě na mnohem hezčí zuby a příjemný pocit po profesionálním čištění. Z tvého článku mě zaujala hlavně bělící pasta. Pasty, které jsem zkoušela z běžných obchodů, mi nefungovaly vůbec, zato tady je rozdíl před a po opravdu výrazný.

  1. Díky za koment 🙂 je super, ze chodis a vidis v tom ta sama pozitiva jako ja 🙂 ja vlastne uz taky dlouho nemela zadny kaz, ani me nenapadlo ze by to bylo diky dentalce 🙂 ale dela to hodne 🙂

 3. Dentální hygiena mi hodně pomohla s péčí o zuby, docházím na ni každého půl roku a jsem vážně spokojená. Kromě mezizubních kartáčků mi byl doporučen i jednosvazkový na čištění osmiček, kam si běžným kartáčkem nedosáhnu. Bělení neřeším, zuby nemám sice zářivě bílé, ale ani zažloutlé. Bambusové kartáčky mě hodně zaujaly, uvažuju o jejich pořízení, až mi doslouží ty, co mám doma.

  Anne Gelen

  1. Mame to dost podobne. krom mezizubnich mam taky ten jednosvazkovy 🙂 je super, ze ses v tom nasla a pomohlo ti to i na peci o zuby a celkove jejich zdravi. 🙂 jen tak dal 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *